MODA ODPOWIEDZIALNA SPOŁECZNIE

2021-02-22

0

Odkąd zajęłam się modą na poważnie, przeczytałam tysiące artykułów, analiz, badań, opinii Ludzi z branży i postanowiłam bardzo ostrożnie planować każdy swój modowy krok, nie popadając w chciwe i kompulsywne potrzeby projektowania nowych modeli. Planeta opływa w tysiące ton zmarnowanych tkanin, bo już ktoś popadł w ten stan gigantomanii i produkowania ubrań w ilościach przekraczających zapotrzebowanie Człowieka. Zupełnie bez odpowiedzialności, zupełnie bez sensu, tylko dla zysku. Moda, której pragnę jest odpowiedzialna społecznie dlatego każdy projekt jest przemyślany pod kątem tkaniny, kroju i użytkowości. Ma służyć na wiele okazji poprzez zmianę dodatków. Czy to jest w ogóle możliwe?


Tak! Sukienka RAVENNA Gold posiada zmienialny kołnierzyk i pasek aby zaspokoić różne potrzeby wynikające z różnych okazji. Możemy potrzebować sukienki klasycznej i eleganckiej, możemy też dodać prostocie szczypty wyrafinowania w postaci kołnierzyka obszytego złotą wypustką. Jeśli jednak to wciąż będzie za mało, dodać możemy także pasek obszyty tą samą złotą wypustką współgrającą z kołnierzykiem aby całość wyglądała bardzo stylowo i elegancko. I tak, jedna sukienka RAVENNA Gold pozwala wyczarować cztery stylizacje a gdy dodamy jeszcze biżuterię, broszkę, apaszkę, ozdobne kolczyki lub inne dodatki i zestawimy ją ze szpilkami, balerinkami, mokasynami, sandałkami lub botkami – mamy wielosezonową sukienkę na każdą okazję! A gdy otulimy ją marynarką, skórzaną ramoneską czy kardiganem – zyska dodatkowe możliwości użytkowania.Innym przykładem sukienki wielozadaniowej jest AUDREY Classic Elegance, którą uwielbiam w zestawieniu z fascynatorem wykonanym z włoskiej koronki i zdejmowanymi rękawkami z tiulu w czarne kropeczki. Ta sukienka pasuje nie tylko na wielkie okazje, wyjścia do teatru, filharmonii, na wystawną kolację ale również, jeśli zestawimy ją z prostą marynarką w innym niż czerń kolorze, będzie świetna do pracy, zwłaszcza dla Kobiet na eksponowanych stanowiskach. Można zawiązać na szyi ozdobną apaszkę lub założyć większą biżuterię aby wyciszyć dekolt i zachować biznesowy look dbając o skupienie kontrahentów.Już od jakiegoś czasu bardzo świadomie podchodzę do wybierania ubrań dla siebie i swojej Rodziny i odkąd założyłam firmę, ubrań prawie wcale nie kupuję. Zrobiłam przegląd generalny mojej szafy i uświadomiłam sobie z przerażeniem, jak dużo w niej zupełnie przypadkowych rzeczy! Nie miałam NIC, co spełniałoby warunki, jakie ubranie musi spełniać obecnie aby trafiło do mojej szafy na stałe: nie miało dobrego składu, nie było wielozadaniowe, było dyktowane chwilowym kaprysem mody. Kilka worów później moja szafa… świeciła pustkami! Chłonęłam jak gąbka wszelkie informacje o zrównoważonej modzie, o modzie odpowiedzialnej, o ilości zużywanej wody przy produkcji ubrań przez wielkie sieciówki, o wykorzystywaniu Kobiet i Dzieci w przemyśle tekstylnym w niektórych krajach...


Wiedziałam już czego NIE CHCĘ i NIE BĘDĘ robić jako marka modowa.


Wiedziałam, że moje kolekcje będą limitowane.

Wiedziałam, że będą modułowe – do wielkokrotnego wykorzystania poprzez zmianę dodatków.

Wiedziałam, że nie będę mieć stanów magazynowych a każda rzecz będzie uszyta po złożeniu zamówienia.

Wiedziałam, że będę oferować możliwość skrócenia lub wydłużenia sukienki lub spódnicy – ileż to razy rezygnowałam z zakupu tylko dlatego, że długość była mocno przed kolano a moją miłością było midi.

Wiedziałam, że będę pisać do Klientów listy!


Jakiś czas temu dowiedziałam się o zasadzie Cost Per Wear – Koszt Zużycia Ubrania. Można ją zdefiniować w następujący sposób: im częściej nosisz daną rzecz, tym niższy jest jej realny koszt zakupu, niezależnie od zapłaconej na początku ceny. I tym szybciej ta cena się zwraca. Koszt zużycia jest równy kosztowi przedmiotu podzielonemu przez liczbę przypadków jego noszenia. Wykonanie tych obliczeń pomaga przewidzieć, co będzie dobrym zakupem, a co nie. W rezultacie takie podejście pomaga podejmować świadome decyzje zakupowe i unikać nadmiernych wydatków.

 

Powiedzmy, że chcesz kupić sukienkę RAVENNA Gold za 450zł. Podziel ten koszt przez liczbę okazji, na jakie myślisz, że możesz ją założyć. Z uwagi na mnogość stylizacji jakie oferuje powiedzmy, że możesz ubierać ją przykładowo raz w tygodniu. Ten raz w tygodniu pomnożony przez 52 tygodnie w roku wskazuje na wykorzystanie jej 52 razy w ciągu 12 miesięcy. A zatem koszt 450zł (koszt sukienki) podzielony przez 52 (liczba okazji, na które możesz ją założyć) daje koszt wynoszący 8,65 zł za jedno założenie! Ażeby jedna sukienka wytrzymała taką eksploatację, musi być wykonana ze świetnego gatunkowo materiału, który przy odpowiedniej pielęgnacji zachowa swoją formę i będzie nam służyć przez długie lata. A zatem początkowy koszt 450zł jest wyłącznie dobrą inwestycją w prywatną modę odpowiedzialną nie tylko społecznie ale i ekologicznie.

 

Gdybym poznała tę zasadę wcześniej, oszczędziłabym sporo pieniędzy i zainwestowała je w droższe ale za to sporo trwalsze ubrania, służące mi na wiele okazji przez lata. Co więcej, miałabym pewność, że nigdzie nie spotkam swojego klona, co często się zdarzało podczas kupowania ubrań z sieciówki. Zawsze lubiłam oryginalność, podążanie trochę pod prąd. I nie chodzi mi o bycie buntowniczką ale o podążanie własną drogą, nawet jeśli tą drogą szłam zupełnie sama. Gdy ktoś szedł w prawo, ja na lewo – po prostu, żeby nie pasować do ogólnego schematu. I nie były to spektakularne działania ale różnica zawsze była widoczna. Tak też wyłoniła się moja fascynacja …. fascynatorami 😊 Każda Kobieta na balu, weselu, innej imprezie tanecznej, miała sukienkę ale prawie żadna (oprócz Pani Młodej w przypadku wesela) nie miała ozdoby we włosach! To też zasługa mojej Mamy, która mnie miłością do fascynatorów zaraziła. Pamiętam z czasów nastoletnich jak zawsze próbowała mi doczepić coś do włosów twierdząc, że to tak pięknie wygląda ale wtedy mój fascynatorowy entuzjazm był mocno ograniczony 😊 Za to po latach wiem, że…Mamusia miała rację! 😊Kierując się zasadą Cost Per Wear jesteśmy w stanie dobrze przemyśleć swoje zakupy, przeanalizować czy produkt będzie trwały i posłuży nam przez lata czy początkowo zachwyci nas niską ceną, ale po kilku użyciach i praniach rozczaruje swoją jakością. Dla mnie moda odpowiedzialna społecznie i przede wszystkim Konsument odpowiedzialny społecznie to Osoba, która przed zakupem zadaje sobie pytania: jak powstał dany produkt, z jakiego materiału, w jakim kraju, przez kogo został uszyty, w jakich warunkach, jak długo i na ile okazji można go wykorzystać. I z radością zauważam, że coraz więcej Osób potrafi odpowiedzieć sobie na te pytania i kupuje produkt z pełną świadomością.


I tak, na koniec, bazując wciąż na przykładzie sukienki RAVENNA Gold, odpowiadam na pytania:Jak powstał dany produkt?

Uszyty ręcznie z miłością przez Krawcową, która dba o każdy szczegół i komfort tkaniny podczas szycia 😊

 

Z jakiego materiału?

52% wiskoza, 43% bawełna, 5% elastan

 

W jakim kraju?

W Polsce, w województwie podkarpackim.

 

Przez kogo został uszyty?

Przez Krawcową, z którą współpracuję od początku istnienia marki.

 

W jakich warunkach?

W niewielkiej pracowni z dobrą energią. Z regularną przerwą na kawę i dobrą muzykę w tle😊

 

Jak długo i na ile okazji można go wykorzystać?

104 razy w ciągu roku zakładając, że w różnych wariantach, z różnymi dodatkami, ubierzemy ją dwa razy w tygodniu np. do pracy, na spotkanie biznesowe, na spotkanie z Przyjaciółką, na obiad, na kolację, na spacer, na piknik, na rower, na wesele, na chrzciny, na spotkanie z Teściową, na urodziny, na imieniny.

 

Taka świadomość daje pewność rozsądnie dokonanego zakupu a przecież lubimy mieć poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy!

Cost Per Wear, cena zużycia, Ravenna Gold, CSR, moda odpowiedzialna społecznie, moda empatyczna, moda świadoma, konsument świadomy